Aparat zdejmowany
Aparat ortodontyczny ruchomy może być stosowany u dorosłych, jednak najczęściej wykorzystuje się go do leczenia wad zgryzu u dzieci. Przy pomocy tego rodzaju aparatu można skorygować niewłaściwy zgryz w czasie wzrostu i wymiany zębów z mlecznych na stałe. Na ogół aparaty ruchome stosowane są w przypadku niewielkich wad w położeniu zębów. Zalecane jest rozpoczęcie leczenia jak najwcześniej od momentu rozpoznania wady zgryzu, ponieważ zapewnia to szybsze i bardziej kompleksowe efekty leczenia.
Aparat ortodontyczny ruchomy – najważniejsze zasady podczas stosowania
Powodzenie leczenia wad zgryzu aparatem ortodontycznym ruchomym zależy w dużym stopniu od działań pacjenta. Warto w związku z tym poznać najważniejsze zasady, których przestrzegać powinna osoba stosująca ten typ aparatu:
- aby zapewnić skuteczność leczenia, aparat powinien być użytkowany przez około 16 h na dobę (choć dzienny czas noszenia ustalany jest zawsze indywidualnie z ortodontą),
- aparat musi być zdejmowany na czas posiłków
- aparat ruchomy należy wyjąć z jamy ustnej przed zajęciami sportowymi oraz za każdym razem przed umyciem zębów,
- do rozkręcania śrub aparatu należy zawsze wykorzystywać specjalny kluczyk (używanie w tym celu innych przedmiotów może spowodować złamanie lub uszkodzenie śruby),
- regularne czyszczenie zdejmowanego aparatu na zęby,
- należy zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne w odstępach zgodnych z zaleceniami ortodonty (zwykle co około 8 tygodni).
Aparat stały
Opis w przygotowaniu
Invisalign
Leczenie Systemem Invisalign składa sie z 3 etapów:
- Wykonanie cyfrowego planu leczenia
- Leczenia aktywnego z użyciem bezbarwnych nakładek.
- Leczenia retencyjnego z użyciem nakładek Vivera lub stałego drucianego reteinera.
Leczenie Invisalign to nowoczesny sposób prostowania zębów. Dzięki zaawansowanej technologii komputerowego obrazowania 3D lekarz Invisalign przedstawia pacjentowi kompletny plan leczenia oparty na jego zaleceniach, od początkowego ustawienia zębów do uzyskania pożądanego ustawienia po zakończeniu leczenia. Następnie zostaje wykonany zestaw przejrzystych nakładek dostosowany specjalnie do określonego pacjenta. Nakładki Invisalign służą do kontrolowanego, stopniowego przemieszczania zębów. Każdą nakładkę nosi się przez 9 dni. Następnie wymienia się ją na kolejną nakładkę z zestawu, która dalej stopniowo przesuwa zęby w stronę planowanej pozycji końcowej. Na każdym etapie leczenia mogą być przesuwane tylko wybrane zęby, zgodnie z planem leczenia Invisalign określonym dla tego etapu.
Nakładki Invisalign są niemal niewidoczne i zazwyczaj prawie nikt ich nie zauważa .Podczas leczenia można bez przeszkód jeść ,Nakładki można też zdejmować przed wymyciem i nitkowaniem zębów, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Kolejną różnicą w stosunku do tradycyjnych aparatów stałych jest brak metalowych zamków i drutów. Co równie ważne, system Invisalign umożliwia zobaczenie wirtualnych wyników i planu leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Dzięki temu pacjent widzi oczekiwane przemieszczenia zębów i ostateczne wyniki leczenia.
Aparat kosmetyczny
Opis w przygotowaniu