Hipnoza kliniczna – dr n. med. Klara Saczuk
Hipnoza – to stan bardzo skupionej uwagi (trans), w którym bodźce zewnętrzne są ignorowane, a sugestia staje się znacznie bardziej skuteczna niż zwykle.
Medyczna hipnoza jest bezpieczną i skuteczną techniką uzupełniającą, stosowaną w procedurach medycznych. Pozwala pacjentom skupić się uważnie na konkretnym problemie i jego rozwiązaniu, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowego stanu fizycznego relaksu.
Mimo że hipnoza sceniczna i programy telewizyjne zagmatwały publiczny wizerunek hipnozy, rosnąca liczba badań naukowych potwierdza jej korzyści w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń, w tym bólu, depresji, lęku i fobii.
W artykule z 2007 roku w Journal of the National Cancer Institute (tom 99, nr 17), zespół badaczy poinformował, że pacjenci poddani hipnozie zgłaszali mniej bólu pooperacyjnego, nudności, zmęczenia i dyskomfortu.
Hipnoza spełnia również kryteria ustalone przez grupę ds. Interwencji psychologicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Może wywołać wysoce zrelaksowany stan wewnętrznej koncentracji i skupionej uwagi u pacjentów, a technikę można dostosować do różnych metod leczenia. Pacjenci mogą również zyskać większą kontrolę ucząc się autohipnozy, aby zmniejszyć przewlekły ból, poprawić sen lub złagodzić niektóre objawy stresu lub lęku.
Sposób, w jaki ludzie zazwyczaj opisują uczucie hipnotyzowania podczas hipnoterapii, polega na spokojnym, fizycznym i psychicznie zrelaksowanym stanie. W tym stanie są w stanie głęboko skupić się na tym, o czym myślą. Pacjent jest w stanie słyszeć, mówić i wydawać racjonalne osądy. Nikt nie jest w stanie zmusić osoby będącej pod wpływem hipnozy, do zrobienia czegokolwiek, czego nie zrobiłaby w stanie świadomości.
Przykłady zastosowań medycznej hipnozy, obejmują:
- Złe nawyki (przejadanie się, uzależnienie od tytoniu itp.),
- Lęk / fobie (w tym dentofobia),
- Fibromialgia,
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- Bezsenność,
- Leczenie bólu,
- Przygotowanie do zabiegów stomatologicznych i medycznych,
- Problemy z samooceną,
- Radzenie sobie ze stresem.