Ładowanie...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o higienę jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym jest mocno utrudnione. Dokładnie oczyszczanie zębów zajmuje znacznie więcej czasu. Warto o to jednak dbać w sposób szczególny, ponieważ kiedy zdejmujemy aparat, będziemy mogli cieszyć się nie tylko prostymi, ale też zdrowymi i zadbanymi zębami.

Aparat ortodontyczny ma mnóstwo zakamarków, w których mogą chować się resztki pokarmu. A to najprostsza droga do rozwoju bakterii i próchnicy.

Zasady utrzymywania higieny w przypadku dzieci są dokładnie takie sam jak u dorosłych. Tutaj jednak dorosły zawsze powinien mieć świadomość tego, że dziecko zazwyczaj jest nieco mniej zmotywowane do utrzymania perfekcyjnej higieny jamy ustnej, dlatego warto mieć je pod kontrolą.

Zachęca się więc do przeprowadzenia profesjonalnej higieny jamy ustnej zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.

Jak często czyścić zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Rano przed śniadaniem – zabieg ten jest konieczny, ponieważ przez całą noc na zębach zbiera się również płytka nazębna.

Po śniadaniu – szczotkowanie dokładne z użyciem nici, szczoteczek międzyzębowych i irygator. Ta faza oczyszczania pozwoli na pozbycie się z jamy ustnej resztek spożywanego posiłku. Oczyszczanie zębów powinno trwać nie krócej niż 4 minuty.

Bezpośrednio po każdym posiłku lub niezwłocznie po powrocie do domu – resztki spożywanego w ciągu dnia jedzenia i płytka nazębna osadziły się, przez co należy je usunąć. Zabieg ten trwać powinien minimum 4 minuty (w zależności od wprawy osoby noszącej aparat ortodontyczny). Dla uczniów zalecane jest szczoteczka turystyczna do zastosowania po posiłku w szkole.

Przed snem – bardzo dokładnie należy użyć nici dentystycznej i irygatora.

Co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego?

Z racji, że do montażu aparatu ortodontycznego używa się kleju wiążącego pod wpływem światła UV, to nie ma ryzyka, że elementy aparatu odkleją się od zębów podczas jedzenia. Z tego też powodu nie ma konieczności powstrzymywania się od spożycia pokarmów zaraz po wizycie w gabinecie. Konieczna jest natomiast zmiana diety szczególnie w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Bezpośrednio po montażu należy wybierać produkty miękkiej konsystencji, które nie wymagają gryzienia, rozdrabiania. Dla przykładu mogą być to: jogurty, koktajle, rozgotowany ryż lub makaron, kasze z sosami, budynie, kisiele, naleśniki, zupy – krem itp. Z kolei owoce i kanapki należy kroić na małe kawałki.

W późniejszym okresie leczenia ograniczenia dotyczące jedzenia bardzo twardych pokarmów barwiących tj. orzechów, ziaren, gumy do żucia w drażetkach, kabanosów, sucharów, landrynek oraz pokarmów barwiących tj.: czerwonego wina i kurkumy. W trakcie całego procesu leczenie należy ograniczyć spożycie słodyczy, gdyż są pożywką dla bakterii, które chętnie kumulują w się w okolicy elementów aparatów.

Podstawowy zestaw do mycia zębów z aparatem ortodontycznym

Szczoteczki do zębów – do mycia zębów z aparatem ortodontycznym zalecane są dwie szczoteczki do zębów.

Pierwsza, to tradycyjna prosto ścięta szczotka, która powinna mieć wewnętrzną wnękę. Pozwoli ona pacjentowi bez problemu oczyścić zamki noszonego aparatu.

Druga to specjalna szczoteczka jednopęczkowa służąca do oczyszczania przestrzeni przydziąsłowej oraz trudno dostępnych przestrzeni przy aparacie ortodontycznym.

Szczoteczki do zębów należy wymieniać minimum co 3 miesiące.

Szczoteczki międzyzębowe – zestaw szczoteczek, które pomogą w czyszczeniu zamków oraz przestrzeni znajdującej się między drutem aparatu dentystycznego a zębem.

Pasta do zębów – każda, która zawiera fluor, będzie odpowiednia (nawet: nasza ulubiona). Należy jednak unikać past wybielających!

Nić dentystyczna – najlepiej specjalna nić typu SUPER FLOSS. Jest to nić, przeznaczona do czyszczenia aparatów ortodontycznych, składająca się z trzech elementów:

  1. Sztywny krótki odcinek, który umożliwia przesunięcie nici pod łukiem aparatu.
  2. Puszysta część, która czyści powierzchnię zębów oraz zamków aparatu.
  3. Najdłuższa nawoskowana część, która usuwa zabrudzenia z bocznych powierzchni zębów.

Irygator – to urządzenie, które czyści zęby zanieczyszczeń za pomocą cienkiego strumienia wody. Irygatory sprawiają, że możliwe jest dokładne wyczyszczenie nawet bardzo trudno odstępnych miejsc, co nie byłoby możliwe, używając tylko szczoteczki. Ponadto takie rozwiązanie nie uszkadza również elementów aparatu ortodontycznego

Płukanka – stosowanie płukanki zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, jak również pojawieniu się próchnicy. Płukanka ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych i niweluje nieprzyjemny oddech.

Wosk – w pierwszy dniach noszenia aparatu trzeba się do niego przyzwyczaić. Aparat może drażnić tkanki miękkie, zęby mogą być bardziej wrażliwe, obolałe. Do czasu przyzwyczajenia tkanek miękkich w przypadku większych zranień lub otarć, które zdarzają się niezmiernie rzadko, należy korzystać z wosku ortodontycznego. Kawałeczek wosku rozgrzewamy w palcach i nakładamy w miejscu, które jest powodem dolegliwości, dociskając wosk do takiego elementu.

Polecane produkty firmy Curaprox:

  • Nić dentystyczna DF 845
  • Dwustronne trzymadełko do szczoteczek – uchwyt aluminiowy Duo
  • Szczoteczki międzyzębowe:
    – CPS 06 – najcieńsze,
    – CPS 09 – średniej grubości,
    – CPS 11 – najgrubsze.
  • Szczoteczki do czyszczenia pod łukiem przy pionowych ściankach zamków:
    – CPS 406 – najmniejsza,
    – CPS 410 – średnia,
    – CPS 510 – największa.
  • Szczoteczka jednopęczkowa